Muránska planina
Zdroj: Filip Hrebenda

Park tmavej oblohy

Park tmavej oblohy Muránska planina bol vyhlásený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať tmavú nočnú oblohu. Tá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením, ktoré je vážnym environmentálnym problémom a aj nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania.

Milióny hviezd nad planinou

Zabudnite na mestský svetelný smog a ponorte sa do temnoty, kde sa prebúdza druhá strana prírody. Na Muránskej planine sa vám naskytne úchvatný pohľad na Mliečnu dráhu, padajúce hviezdy a planéty, ktoré sa vzdialia od svetla civilizácie.

Pozorovanie nočnej oblohy vás vtiahne do vzrušujúceho sveta astronomie. Stačí si vypnúť telefón a svetlo a zadívať sa na tmavú oblohu Muránskej planiny a naskytne sa vám pohľad na milióny hviezd. 

Muránska planina je ideálnym miestom na pozorovanie nočnej oblohy, ktoré môžete zažiť počas organizovaných podujatí s hvezdármi. Ak milujete adrenalín a spojenie s prírodou, stačí si zbaliť stan a navštíviť Veľkú lúku, ktorá je vhodným miestom pre nočné stanovanie. Urobte si prechádzku do srdca temnoty a zahĺbte sa do tajov vesmíru a objavte silu nočnej oblohy. 

Nezabudnime, že každý z nás môže prispieť k ochrane prírody tým, že budeme rešpektovať a chrániť unikáty, ktoré na Muránskej planine máme. 

Aktuálne termíny pozorovaní nočnej oblohy na Muránskej planine: